Podchwytliwe pytania na rozmowie o pracę – obróć je na swoją korzyść!


Podchwytliwe pytania na rozmowie o pracę? Mamy na nie sposób!

Rozmowa rekrutacyjna to swoistego rodzaju GRA. Wygrywa ten, kto narzuci swój styl. Wśród pytań mających na celu pozyskanie wiedzy na temat Twoich kompetencji czy osobowości, coraz częściej pojawiają się  też te o charakterze podchwytliwym. W związku z tym czy na rozmowie kwalifikacyjnej wystarczy „być sobą”? Oczywiście, naturalność to piekielnie istotny element, ale aby zrobić naprawdę dobre wrażenie, do rozmowy trzeba się przygotować. Pozwoli Ci to kontrolować jej przebieg, pomimo faktu, że to nie Ty zadajesz pytania. Do tego da Ci większą swobodę i pozwoli opanować stres.

Masz przed sobą rozmowę kwalifikacyjną?

Koniecznie zapoznaj się z poniższymi pytaniami i wprowadź swój rytm gry…

podchwytliwe pytania an rozmowie o prace   “Proszę opowiedzieć coś więcej o sobie…”

Pytanie z pozoru proste i przyjemne. Wydaje się mało konkretne i można wnioskować, że nie wymaga również konkretnej odpowiedzi. Nic bardziej mylnego. Jeśli przemyślisz wcześniej swoją odpowiedź, możesz zapunktować. To pytanie to świetna szansa na skuteczne zareklamowanie siebie jako osoby konkretnej, wiedzącej czego chce. Jak to zrobić? Przede wszystkim nie stawiaj sobie za cel rzetelnego zrelacjonowania swojego życia, wypunktowania swoich cech charakteru czy szczegółowo prezentowania informacji, która zawarte są w cv. Wspomnij jakie skończyłeś studia, wskaż kilka kluczowych cech swojej osobowości, które mają znaczenie na stanowisku, na które się ubiegasz, określ główny obszar Twojego doświadczenia zawodowego oraz obszar, w którym chciałbyś się rozwijać. Krótko, zwięźle, konkretnie, ale naturalnie – niech nie wygląda na to, że masz przygotowane odpowiedzi.

podchwytliwe pytania an rozmowie o prace “Dlaczego odpowiedział Pan na naszą ofertę pracy?”

Pytanie – klasyka, aczkolwiek jego sensowność jest mocno wątpliwa, a nie owijając w bawełnę – to pytanie, w tej formie  jest po prostu bez sensu. Dlaczego? Przeanalizujmy poniższą scenkę:

Rekruter: Dlaczego zdecydował się Pan odpowiedzieć na naszą ofertę pracy? Kandydat: Już od dziecka interesowało mnie rozwożenie pizzy, a studia traktowałem tylko jako hobby.

Ciśnie się na usta komentarz w stylu „szukam pracy, więc here I am…”, ale w tym momencie dałbyś odczuć rekruterowi, że zadał bezsensowne pytanie, a więc wbiłbyś mu szpilę w jego rekruterskie ego, a to nie jest Ci do szczęścia potrzebne… Dlatego lepiej zaakceptować zasady gry i odpowiedzieć krótko, konkretnie, np. „oferta wydała mi się po prostu ciekawa, a po zapoznaniu się z charakterem obowiązków, stwierdziłem, że jest „szyta” pode mnie, ale to z pewnością Państwo najlepiej ocenią”.

podchwytliwe pytania an rozmowie o prace   “Dlaczego chce pan/pani zmienić pracę?”

Jeśli jesteś na etapie zmiany pracy, możesz być pewien, że usłyszysz właśnie takie pytanie. Dobrze przemyśl swoją odpowiedź, bo może okazać się dla Ciebie kluczowa w danym procesie rekrutacyjnym. Głównym celem tego pytania jest wybadanie czy nie jesteś typem osoby, która zmienia prace, jak rękawiczki. Takich kandydatów pracodawcy unikają jak ognia. Jeśli masz racjonalny powód, dla którego zmieniasz pracę, podaj go, jeśli nie, wskaż na chęć rozwoju, wykorzystania swoich kwalifikacji i mocnych stron. Nie mów źle o dotychczasowym miejscu pracy czy przełożonym – to nigdy nie jest pozytywnie postrzegane.

podchwytliwe pytania an rozmowie o prace   “Co było powodem tak częstych zmian pracy?”

Jeśli Twoje cv jest „poszatkowane” i ewidentnie wskazuje na częste zmiany pracy, a tym samym pozwala wyciągnąć wniosek, że w żadnym miejscu nie jesteś w stanie na dłużej zagrzać miejsca, lepiej zastanów się jak to konstruktywnie wyjaśnić, zanim przekreślisz swoje dalsze szanse jako kandydata na to stanowisko. Jaka odpowiedź może stanowić racjonalne wytłumaczenie? Oczywiście zależy od wielu czynników, ale np.:

„ To fakt, że do tej pory często zmieniałem prace i przyznam szczerze, że nie zastanawiałem się jak to będzie wyglądało w cv. Celem nadrzędnym było dla mnie odnalezienie obszaru, w którym odnajdę się zawodowo i stwierdzam, że to mi się udało. Teraz wiem, co chce robić i w jakiej branży chcę się rozwijać, stąd moja obecność tutaj. Osobiście myślę, że zdefiniowanie siebie w kwestii zawodowej to klucz do tego, aby lubić to co, się robi, a na tym właśnie mi zależy.”

 

podchwytliwe pytania an rozmowie o prace   “Dlaczego szuka Pan pracy niezwiązanej z Pana wykształceniem?”

Proste pytanie niewymagające skomplikowanej odpowiedzi. Wiadomo nie od dziś, że studia studiami, a życie życiem. Niejednokrotnie dopiero po ukończeniu studiów dochodzimy do wniosku, że tak naprawdę to nie widzimy się w zawodzie, w kierunku którego zdobywaliśmy wykształcenie. To wręcz dobrze o nas świadczy, że jesteśmy świadomi do czego tak naprawdę się nadajemy, a nie poruszamy się bezwładnie po rynku pracy. Odpowiadając na to pytanie podkreśl, że jest to celowe i przemyślane działanie z Twojej strony. Obierasz taki kierunek, ponieważ masz co do niego predyspozycje i wiesz, że jesteś w tym dobry. To jest odpowiedź zgodna z zasadą: „odpowiedz i przemyć” – odpowiadam wyczerpująco na pytanie, a przy tym wzmacniam własną markę.

podchwytliwe pytania an rozmowie o prace   “Proszę wymienić swoje 3 słabe strony”

Niewygodne pytanie? Wręcz przeciwnie. Zdajesz sobie sprawę, że możesz je świetnie wykorzystać? Jak? Wymień takie swoje wady które okażą się zaletami. Załóżmy, że ubiegasz się o pracę w Marketingu. Możesz powiedzieć:

„Podobno mam zbyt niestandardowe pomysły, aczkolwiek dzięki temu udało mi się wdrożyć kilka projektów, które przyczyniły się do większej sprzedaży…” lub „Nie umiem pracować w grupie z ludźmi, którzy nie wywiązują się ze swoich obowiązków, które wcześniej zostały ustalone i rozdzielone” albo „Znajomi mówią, że mam za dużo energii i coś w tym jest, ale to pozwala mi realizować założone cele…”

podchwytliwe pytania an rozmowie o prace   “Gdzie się Pan widzi za 5 lat?”

Wiadomo, że nikt nie jest w stanie wybiec na tyle w przyszłość, ale w tym pytaniu nie o to chodzi. Chodzi natomiast o to, by sprawdzić na ile masz sprecyzowane cele, czy szukasz stabilizacji zawodowej czy może sam jeszcze nie wiesz czego chcesz. Co możesz powiedzieć?

„Staram się nie tracić energii na aż tak dalekosiężne plany, bo już nie raz przekonałem się o tym, że życie samodzielnie je weryfikuje, ale na pewno zależy mi na tym, aby mieć pracę, która daje możliwość wykorzystywania moich mocnych stron, a przy tym zapewnia możliwości rozwoju. Dążę do stabilizacji zawodowej, gdyż nie chciałbym marnować energii na okresowe zmiany pracy.”

podchwytliwe pytania an rozmowie o prace   “Czy ma pan jakieś pytania?”

Najgorsza możliwa odpowiedź to „nie”. Wtedy rekruter może odnieść wrażenie, że nie masz pytań, bo szukasz jakiejkolwiek pracy, a ta oferta jest dla Ciebie jedną z wielu. Pokaż swoim podejściem, że tak nie jest, że nie traktujesz danej oferty, jak jednej z setki podobnych. Przygotuj przed rozmową kilka pytań, spisz je na kartce i co więcej… weź ją ze sobą. Kiedy przyjdzie czas na Twoje pytania, spokojnie powiedz, że owszem masz kilka. Wspomaganie się notatkami ma na celu nie tyle sprawne i szybkie zadanie pytań, co pokazanie, że do rozmowy przygotowałeś się już wcześniej –  a więc zależy Ci na tej pracy. Odpowiedzi rekrutera oczywiście zanotuj – profesjonalizm do końca. Pokażesz, że jesteś poważnym kandydatem na to stanowisko i na pewno wyróżnisz się na tle innych.

podchwytliwe pytania an rozmowie o prace  “Jaki jest Pana największy sukces zawodowy?”

Kolejne pytanie, które potrafi zaskoczyć…Jak to często wygląda na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rekruter: Proszę nam powiedzieć co uznaje Pan za swoje największe osiągnięcie zawodowe? Kandydat: Moje największe osiągnięcie….hmm..To znaczy…no ciężko powiedzieć. Ja po prostu starałem się wykonywać dobrze swoje obowiązki, ale chyba ciężko mi wskazać jedno największe osiągnięcie…

Odpowiadając w podobny sposób oczywiście nie przekreślasz swojej osoby w oczach rekrutera, ale czy nie szkoda marnować ogromu potencjału, jaki daje to pytanie do zareklamowania siebie? Rekruter wcale nie spodziewa się, że jako swój sukces wskażesz pozyskanie klienta giganta czy zwiększenia sprzedaży o 50%. Tu chodzi o to, co Ty uważasz za swój sukces. Co ważne, nie odpowiadaj na to pytanie jednym zdaniem – umotywuj dlaczego tak właśnie uważasz. Zobacz przykładową odpowiedź.

„Zostałem zatrudniony w poprzedniej firmie jako New Business Manager. Kiedy przyszedłem, otrzymałem wzory ofert, które wykorzystują pozostali sprzedawcy. Oczywiście mogłem również korzystać z gotowych szablonów – choćby dla ułatwienia, ale postanowiłem, że stworzę własny tekst. Pracowałem nad nim dobry tydzień zanim uznałem, że jest wystarczająco dobry. Jak się okazało, było warto… Po 2 miesiącach miałem lepszy wskaźnik efektwności niż połowa dotychczasowych handlowców. Nie jest to może osiągnięcie na skalę całej firmy, ale w mojej ocenie i w ocenie szefa – znaczące.”

Po takiej odpowiedzi pracodawca widzi, że rozmawia z konkretnym kandydatem. Mało tego, od razu zaczyna myśleć, że skoro był skutecznym sprzedawcą w poprzedniej firmie, to przecież będzie i u niego. Przeanalizuj swoje osiągnięcia, nawet te najmniejsze i zastanów się jak je ciekawie opisać i wydobyć z nich konkretną wartość, która będzie miała znaczenie dla nowego pracodawcy.

Powyższe przykładowe odpowiedzi to oczywiście tylko wskazówki mające skłonić do przemyślenia i zbudowania własnych odpowiedzi – zgodnych z rzeczywistością.

Jeśli nie ma w tym tekście pytania, do którego chciałabyś uzyskać wskazówki – daj nam o tym znać w komentarzu, a szybko zaktualizujemy powyższy tekst… Jeśli coś wydaje Ci się absurdem, masz inną wizję – czekamy na Twój komentarz!

Pamiętaj też, że pierwsze wrażenie możesz zrobić tylko raz!

Sprawdź nasz wybór profesjonalnych szablonów CV zaprojektowanych tak, by ZŁOWIĆ rekrutera