Praktyki studenckie za granicą – czy to mi w ogóle potrzebne?

Praktyki studenckie za granica

Jeśli zastanawiasz się czy i dlaczego warto zdecydować się na praktyki studenckie za granicą,  to znaczy, że musisz zerknąć na poniższy tekst…

Po pierwsze…Co ma największe znaczenie po studiach? – To, co robiłeś oprócz studiów…

Brutalne, ale prawdziwe. Na studiach jesteś zasypywany/a masą wiadomości, które w 80% zapomnisz już w 2 roku po ich skończeniu, a pozostałych 20% prawdopodobnie nawet nie będziesz mieć okazji wykorzystać w swojej pracy. Natomiast  dla Twojego przyszłego pracodawcy nie nazwa kierunku czy uczelni, którą skończyłeś będzie odgrywać kluczową rolę, tylko, to co umiesz robić w praktyce oraz czy jesteś obrotny, dynamiczny, jak się komunikujesz z ludźmi oraz jakie znasz języki i oczywiście czy umiesz się nimi posługiwać.

Dlatego podejdź do studiowania świadomie – zdobywaj  cenną, a nie pustą wiedzę i przede wszystkim rozwijaj swoją osobowość i zdobywaj umiejętności.

Zaledwie kilkumiesięczny praktyki zagraniczne dla studentów dają Ci ku temu lawinę możliwości. Przeanalizujmy..co zyskujesz:

PEWNOŚĆ SIEBIE – jesteś rzucony na głęboką wodę i nagle okazuje się, że sobie świetnie radzisz, chociaż każdy– łącznie z Tobą miał co do tego wątpliwości. Twoja pewność siebie wzrasta jak grzyby po deszczu. Po powrocie chcąc nie chcąc – nie jesteś już tą samą osobą, nagle się okazuje, że masz więcej pomysłów, a co więcej czujesz, że możesz je zrealizować.

ZAGRANICZNE ROZWIĄZANIA BIZNESOWE– masz unikalną szansę, żeby podpatrzeć jak funkcjonują zagraniczne firmy, jakie stosują rozwiązania biznesowe, jak obsługują lub pozyskują klientów – wiedza, jak złoto. Po powrocie do Polski zaprocentuje.

JĘZYK OBCY– szlifujesz język. To już nie nauka z książką i rozwiązywanie monotonnych ćwiczeń gramatycznych, ale kontakt z żywym językiem. Nie ma lepszej metody nauki. Po prostu musisz mówić i mówisz. Przygotuj się na to, że nie raz popełnisz jakąś gafę – to normalne. Jeśli jednak strach przed tym jest dla Ciebie blokadą przed używaniem języka obcego – weź pod uwagę fakt, że obcokrajowcy uwielbiają takie błędy i na pewno nie komentują ich w sposób szyderczy – w końcu doskonale rozumieją, że nie jest to Twój ojczysty język i masz pełne prawo się pomylić… A więc mów, popełniaj błędy i śmiej się z tego… Różnicę w poziomie swoich umiejętności zobaczysz po powrocie.

ROZMOWA KWALIFIKACYJNA. Jeśli masz za sobą praktyki studenckie za granicą lub staż absolwenckie i szukasz pracy w Polsce – idziesz na rozmowę kwalifikacyjną i jak myślisz…? O co pracodawca przede wszystkim zapyta: jak Ci szło na studiach i czego tam się nauczyłeś czy na czym polegał staż, który odbywałeś za granicą? Odpowiedź już na najbliższej rozmowie o pracę…

KONTAKTY– zdobywasz cenne kontakty. To świetna sprawa mieć znajomych za granicą, a co więcej utrzymywać z nimi kontakt, który nigdy nie wiadomo czy nie zaprocentuje w Twojej dalszej ścieżce zawodowej, np. współpracą biznesową.

ŚCIEŻKA KARIERY. Udział w zagranicznym stażu to genialna okazja, żeby utorować sobie kierunek zawodowy. Jak?

Powiedzmy, że jesteś na 4 roku Administracji, ale stwierdzasz, że właściwie interesuje Cię marketing, i to właśnie w marketingu i reklamie widzisz się zawodowo. Musisz zmieniać studia ? Absolutnie nie! Po prostu znajdź ciekawy, najlepiej płatny staż w dziedzinie związanej z Marketingiem.
Mając doświadczenie w wybranej dziedzinie, fakt, że studiowałeś co innego nie ma tak wielkiego znaczenia. Wniosek: nie jesteś zadowolony ze swoich studiów? Nie zmienia ich! Po prostu opracuj strategię, jak mimo to, robić to co lubisz.

 

TANIE PODRÓŻOWANIE. Udział w płatnych stażach zagranicznych, praktykach czy innych projektach, to nie tylko rozwój zawodowy, to świetny sposób na tanie zwiedzanie świata. Podróżowanie wciąga, nie zdziw się więc, jeśli po powrocie ze stażu, będziesz mieć ochotę na kolejny zagraniczny wypad.

To tylko przykłady powodów, dla których warto wziąć udział w zagranicznych stażach i praktykach, bo tak naprawdę, ciężko w sposób opisowy przedstawić indywidualne korzyści, które możesz uzyskać.

Jeśli nadal zastanawiasz się dlaczego warto jechać na zagraniczny staż, to przestań…szkoda czasu!

Jeśli masz za sobą udział w stażu – zagranicznym lub krajowym bądź tez innym projekcie – daj znać jakie są Twoje wrażenia, jak poradziłeś sobie językowo, jak Cię przyjęto, co Ci się nie podobało i co zaskoczyło? Chcemy poznać Wasze opinie!