praktyki zagraniczne dla studentów

Praktyki zagraniczne dla studentów, a dobre zarobki po studiach – jak to zrobić?

praktyczne praktyki studenckie

Praktyki zagraniczne dla studentów, a dobre zarobki…? Na pierwszy rzut oka nie widać analogii, no bo jak niby zwykłe, zazwyczaj niewiele wnoszące praktyki mogą przyczynić się do Twoich dobrych, przyszłych zarobków?

Ok…a inaczej…komu znany jest następujący scenariusz?  Przyszłościowy kierunek studiów, dość dobre oceny, może nawet stypendium, dużo nauki – jak to studia, obrona pracy licencjackiej lub magisterskiej, a potem…szukanie pracy – za ile? 1700, 2000 czy 2500 na rękę – większym mieście? Jak na świeżo po studiach – nawet nie najgorzej, ale stać Cię na więcej. Nie musisz zaczynać swojej kariery od niskiego pułapu . Wykorzystaj studia nie tylko do dobrej zabawy. Nie masz pomysłu jak to zrobić? Przeczytaj ten artykuł  

Ile tak naprawdę jest osób, które po maturze dokładnie wie na jakie studia chce się wybrać i co się chce w życiu robić? Odpowiedź jest prosta – bardzo niewiele. Zły wybór kierunku studiów, to tak naprawdę powszechne zjawisko, z którym boryka się wielu świeżo upieczonych studentów. Konsekwencją nietrafionego wyboru kierunku studiów często jest kiepska sytuacja zawodowa. Robisz coś w czym nie jesteś dobry, do czego tak naprawdę nie masz talentu i czego w sumie nawet nie lubisz…Czy taka sytuacja daje perspektywę na dobre zarobki? Niekoniecznie…Jak więc podejść do tematu i jak się do tego mają studenckie praktyki zagraniczne?

PRZECIĘTNOŚĆ DAJE PRZECIĘTNE ZAROBKI…

Jeśli chcesz w przyszłości dobrze zarabiać, musisz być w czymś naprawdę dobrym. Nie ma się co oszukiwać – jeśli jesteś jak większość – zarabiasz jak większość, jeśli w czymś się wyróżniasz? – Twoje wynagrodzenie też się wyróżnia…

Druga prawda jest  taka, że jeśli mamy osiągnąć sukces, być w czymś naprawdę dobrym, to tylko w tym czymś, co lubimy robić, co sprawia nam przyjemność, a nie w tym, na co statystycznie jest popyt na rynku pracy i robimy to z rozsądku.

Pracodawca nie da Ci lepszej stawki tylko dlatego, że skończyłeś renomowaną uczelnię, przyszłościowy kierunek, miałeś dobre oceny czy nawet stypendium. Pracodawcę interesujesz Ty: Twoje doświadczenie, umiejętności, jak pracujesz, jak szybko się uczysz, czy znasz języki obce i kilka innych podobnych cech, o które powinieneś zadbać już na studiach, jeśli nie interesuje Cię przeciętna płaca…

praktyki zagraniczne dla studentów - oferty

PRAKTYKI STUDENCKIE – TRAMPOLINA KARIERY?

Załóżmy, że dopiero w trakcie studiów doszło do Ciebie co tak naprawdę lubisz robić i czym chciałbyś się zajmować w przyszłości i niestety nie pokrywa się to z Twoim kierunkiem studiów. Pojawia się pytanie co możemy z tym faktem zrobić. Teoretycznie można by rzucić studia i iść na taki kierunek, który nas pasjonuje, ale po co…Są inne metody. Jedną z nich jest odbycie zagranicznych praktyk studenckich. Są one niejako drugą szansą na wybór swojej ścieżki zawodowej. Wierz lub nie, ale Twój przyszły pracodawca będzie znacznie bardziej zainteresowany tym, jakie masz doświadczenie, niż kierunkiem studiów, który ukończyłeś. Dlatego właśnie wybór obszaru praktyk studenckich jest kluczowym zadaniem, bo to dzięki nim nie musisz być skazany na pracę w zawodzie, jeśli tego nie chcesz.

NAJWIĘKSZY POTENCJAŁ PRAKTYK STUDENCKICH

Praktyki mają swoje wady i zalety…wiadomo, ale jest jedna rzecz, która mocno winduje ich siłę przebicia. Załóżmy, że skończyłeś biologię, ale doszło do Ciebie pod koniec studiów, że tak naprawdę chciałbyś pracować w marketingu – interesuje Cię to, masz już jakąś wiedzę, po prostu chcesz iść w tym kierunku. Jakie masz szanse? Cóż…z informacją w cv o skończonej biologii i zerowym doświadczeniu w marketingu…bardzo niewielkie…Co większość osób zrobi w tej sytuacji? Większość pójdzie do takiej pracy, do której zostanie przyjęta – nawet jeśli nie będzie ona za bardzo korespondowała z zainteresowaniami…

A gdyby się uprzeć? Wiem, że po biologi nie dostanę pracy w marketingu, ale praktyki…tu już masz szanse i to niemałe, bo często kryterium przyjęcia to nie wcześniejsze doświadczenie, ale zainteresowanie tematem. W konsekwencji – mając za sobą praktykę w marketingu, masz szansę zdobyć też pracę w tej dziedzinie, bo Twojego przyszłego pracodawcę prawdopodobnie bardziej od kierunku studiów, będzie interesowało to, co robiłeś, Twoje doświadczenie.

Jeśli nie masz jasno sprecyzowanych planów zawodowych i nie wiesz w jakiej dziedzinie chcesz odbyć praktykę, podejdź do tematu od innej strony. Pomyśl na jakie zawody zawsze będzie popyt i weź pod uwagę przeciętne zarobki w danej branży. Informacje na ten temat znajdziesz na przykład tutaj.  

TO WYSTARCZY?

W wielu wypadkach to właśnie odbycie praktyk zagranicznych dla studentów  przyczynia się do rozpoczęcia kariery w pożądanej branży. Jeśli jednak jesteś pewien co do tego, jaki nowy kierunek rozwoju chcesz obrać, jednym ze sprytniejszych działań jest odbycie szkolenia czy kursu z danej dziedziny. Teoretycznie można by powiedzieć, że kurs ma się przecież nijak do studiów, które mają w końcu swoją rangę. Teoretycznie tak, ale Twój potencjalny pracodawca  nie jest głupi i wie, że studia mają w większości charakter ogólny i nie dają wystarczającej wiedzy praktycznej potrzebnej, którą student czy absolwent od razu mógłby wykorzystać w swojej pracy. Jeśli chodzi o szkolenie czy specjalistyczny kurs z danego obszaru sytuacja ma się już inaczej. Otrzymasz praktyczną wiedzę i umiejętności, które jesteś w stanie wykorzystać zawodowo. Pracodawca świetnie zdaje sobie z tego sprawę, więc rozważ takie działanie w swojej strategii wyboru  właściwej ścieżki zawodowej.